Styropian styrodur XPS

Styropian styrodur XPS, czyli innymi słowy polistyren ekstrudowany, to materiał oferujący satysfakcjonującą wytrzymałość, bardzo niski poziom nasiąkliwości oraz wykazujący właściwości izolacyjne, dzięki czemu znajduje zastosowanie w wielu gałęziach budownictwa. Każda osoba wybierająca materiały do ocieplenia fundamentów własnego domu, czyli jednego z najważniejszych etapów budowy, powinna zapoznać się z charakterystyką tego materiału. Wiele jego cech stawia go ponad tradycyjnym styropianem, więc zdecydowanie warto wiedzieć, kiedy należy z niego skorzystać. W ofercie sklepu Styroterm widnieje wiele rodzajów styropianu styrodur XPS od renomowanych producentów. Dzięki starannej selekcji rzetelnych dostawców asortyment jest skrojony pod oczekiwania najbardziej wymagających konsumentów.

 

Jak powstaje styrodur XPS, czyli polistyren ekstrudowany?

 

Styrodur XPS ze spienionego polistyrenu jest materiałem, któremu nie sposób odmówić użyteczności. Wiele osób jest skłonnych zapłacić za niego niekiedy nawet dwukrotnie wyższą cenę w odniesieniu do tradycyjnego styropianu, gdyż zdają sobie sprawę, że jest to rozsądna decyzja gwarantująca wiele korzyści. Polistyren ekstrudowany powstaje w specjalnej maszynie w wyniku połączenia granulek polistyrenu ze środkiem spieniającym oraz dodatkami odpowiadającymi między innymi za zmianę wybarwienia. Wszystkie składniki poddaje się działaniu bardzo wysokiej temperatury oraz ciśnienia, a następnie do wnętrza mieszanki wtłacza się gaz. Taki zabieg powoduje spienienie granulatu oraz jednoczesne zwiększenie jego objętości. Ma on związek ze zrównaniem ciśnienia styroduru XPS z ciśnieniem atmosferycznym. Podczas prasowania jego nadmiar wydostaje się poprzez szczeliny mechanizmu.

Produkcją tego rodzaju materiału zajmują się firmy takie jak Austrotherm czy Synthos. Zdecydowanie najbardziej popularnym przedsiębiorstwem jest jednak BASF. To właśnie ono rozpoczęło wytwarzanie styropianu styrodur XPS w 1964 roku. Co ciekawe, to właśnie ta firma zarejestrowała nazwę styrodur, jednak jej nieustannie rosnąca popularność spowodowała, że stała się powszechnie stosowanym przez wszystkich pojęciem. Jedną z cech, która wyróżnia polistyren ekstrudowany na tle tradycyjnego styropianu, jest wybarwienie. Podczas gdy polistyren ekspandowany (EPS) niemal zawsze jest biały, styrodur XPS występuje w wielu odcieniach. Każdy z nich jest również kojarzony z daną marką, choć technologia produkcji jest zawsze zbliżona. Dla przykładu, wyroby Austrotherm są różowe, a BASF zielone.

 

Czym charakteryzuje się styropian styrodur XPS?

 

Styropian styrodur XPS charakteryzuje się zespołem cech będących potwierdzeniem jego praktyczności. Materiał ten oferuje znikomą nasiąkliwość (0,5-1,5%), dzięki czemu z powodzeniem współtworzy barierę hydroizolacyjną. Równie istotnym parametrem jest niski (lepszy niż w przypadku styropianu) współczynnik przewodzenia ciepła (λ 0,027-0,040 W/(m·K)). Sprawia on, że budynek ocieplony za pomocą polistyrenu ekstrudowanego odznacza się satysfakcjonującą izolacją termiczną. Gęstość objętościowa wysokiej jakości wyrobów oscyluje w granicach od 20 do 50 kg/m3, a wytrzymałość na ściskanie (przy 10% odkształceniu) mieści się w ramach 250-700 kPa.

Styropian styrodur XPS występuje w formie jednorodnej pianki, której komórki w kształcie nieregularnych wielościanów starannie do siebie przylegają. Dzięki temu w wewnętrznej strukturze nie ma żadnych szczelin czy wolnych przestrzeni, co z kolei przekłada się na solidność materiału, a także jego właściwości termo- i hydroizolacyjne. Polistyren ekstrudowany chroni zatem zarówno przed ubytkiem ciepła, jak i wodą. Nie współgra jednak z rozpuszczalnikami, które działają na niego destrukcyjnie. Nie wykazuje również odporności na płomienie, ale domieszka pewnych składników powoduje, że nie podtrzymuje ognia. Gdy temperatura otoczenia przekracza granicę 75°C, zaczyna się topić. Styrodur XPS jest także ekologiczny, nie wsiąka w niego para wodna, a pod wpływem zamrażania i odmrażania jego objętość się nie zmienia. Choć jest stosunkowo kosztowny, odznacza się długą żywotnością, więc warto rozpatrywać skorzystanie z niego jako inwestycję, która spłaci się po upływie zaledwie kilku lat.

Z opakowań produktów powstałych w zgodzie z normą PL-EN 13164 można zaczerpnąć również informacje na temat roku produkcji, klasy reakcji na ogień, deklarowanego oporu cieplnego oraz wymiarów płyty.

 

Zastosowanie styroduru XPS i jego przeznaczenie

 

Szereg pożądanych właściwości styropianu styrodur XPS powoduje, że znajduje on swoje zastosowanie w miejscach o specjalnych wymaganiach. Ze względu na niski poziom nasiąkliwości, sprawdza się jako element izolacji tarasów, ścian fundamentowych lub narażonych na wilgoć oraz dachów stromych i płaskich, a także o odwróconym układzie warstw. Łatwy montaż styroduru umożliwia zapobiegnięcie powstawaniu mostków termicznych, więc warto go zastosować również w przypadku podłóg ustawionych bezpośrednio na gruncie, ścian działowych i murów warstwowych. Polistyren XPS spisuje się również tam, gdzie występują duże obciążenia. Nie zawodzi zatem w garażach, parkingach podziemnych lub ciągach komunikacyjnych.

 

Styropian styrodur XPS w sklepie Styroterm

 

W asortymencie sklepu Styroterm widnieją różnorodne propozycje od renomowanych firm. Darmowa dostawa obejmuje zamówienia na płyty o łącznej powierzchni co najmniej 30 m2. Znajdujący się w ofercie styropian styrodur XPS najwyższej jakości pozwala cieszyć się wieloma korzyściami ekonomicznymi, użytkowymi, budowlanymi, a także nienagannym bezpieczeństwem.

Wyszukaj jeszcze raz

Powrót na stronę główną